Jarabina a Jarabinský prielom
18,5 km od štartu B-trasy a 9 km od štartu A-trasy Severného živloplaza bude v Kultúrnom dome v Jarabine na pretekárov čakať pripravená druhá ("B-čkari"), resp. prvá ("A-čkari") občerstvovačka. Zamagurská obec Jarabina, po rusínsky "Orjabina", je položená v nadmorskej výške 587 m n. m. a má okolo 900 obyvateľov. Rovnako ako v Matysovej aj tu prevláda rusínska národnosť. Prvá písomná zmienka o obci pochádza zo 14. storočia.

Z hľadiska náboženstva je Jarabina tradične gréckokatolícka obec. Gréckokatolícky farský barokový Chrám Narodenia Presvätej Bohorodičky bol dostavaný v roku 1809 a má status Národnej kultúrnej pamiatky SR.


V obci sa nachádza aj pravoslávny Chrám Usnutia Presvätej Bohorodičky.

Ďalšiou sakrálnou stavbou v okolí je malá pravoslávna kaplnka na hôrke Háj, ktorú v lese za obcou budú po svojej ľavej ruke míňať aj živloplazi. Podľa tradície sa jej história spája s dreveným Legnavským monastierom (pravoslávny kláštor), z ktorého po tatárskom vpáde mnísi ušli až do jarabinských hôr. Raz našli jedného spolubrata mŕtveho pod skalou s knihou v ruke. Na mieste jeho hrobu vznikla modlitebňa. Legenda hovorí, že jedného dňa pri nej so svojím stádom zaspal Jarabinčan Vasiľ Medveckij - Griniv. V noci sa mu zjavila Matka Božia a žiadala ho, aby predal voly a na mieste postavil novú kaplnku. On si však peniaze z predaných volov chcel nechať pre seba. Voly do roka uhynuli, a tak pastier napokon predal iné voly a podľa želania Matky Božej postavil na hôrke svätyňu. Dodnes sa na mieste na sviatok Zosnutia Presvätej Bohorodičky uskutočňujú odpustové slávnosti, pri ktorých sa svätí voda v studničke asi 150 m pod kaplnkou.

V obci funguje škôlka a základná škola, knižnica, dobrovoľný hasičský zbor a od roku 1978 aj folklórny súbor Poľana, ktorý počas svojej činnosti predstavil jarabinské tradície v mnohých mestách na Slovensku, v Európe či v USA. Teleso si vo svojej oblasti vyslúžilo viacero popredných ocenení.

K jarabinskej tradícii okrem kultúrnych prejavov nepochybne patria aj charakteristické ľudové remeslá. V minulosti bolo rozšírené najmä drotárstvo, vďaka ktorému mnohí miestni pocestovali veľkú časť sveta.

Rozvinuté bolo aj tkáčstvo, ktorému sa venovali hlavne ženy. Ďalší dedinčania boli stolári, výrobcovia nábytku či domáceho náradia, kováči, krajčíri a obuvníci. Iní obchodovali s ovcami zo Zakarpatskej Ukrajiny, pašovali hospodárske zvieratá z Poľska alebo predávali domáce produkty (syr, vajcia, maslo) a na oplátku u susedov nakupovali múku, soľ, petrolej a alkohol.
Rodákom z Jarabiny bol napríklad americký vojak Sgt. Michal Strank, ktorý počas 2. svetovej vojny bojoval aj na území Japonska v bitke o Iwó-džimu. Mnohí obyvatelia a obyvateľky Jarabiny bojovali aj v partizánskom hnutí počas Slovenského národného povstania.
Z prírodných úkazov je najpozoruhodnejšia tiesňava nad dedinou - Jarabinský prielom. Kaňon okolo potoka Malý Lipník sa rozprestiera od bradla Baraní roh po Lysú skalu vo vápencovej Dutkovej skale. Prírodná rezervácia má dĺžku iba cca 500 m a nachádza sa na modrej turistickej značke severne od Jarabiny. Na lokalitu sa môžu tešiť aj pretekári oboch trás Severného živloplaza, ktorí si pri dobrom počasí v prielome vychutnajú chládok a technickejšie úseky. Nuž a za dažďa ich počká zurčanie rozvodneného potoka a možno si trošku polyžujú na blatku. Každopádne, nuda to rozhodne nebude!



Informácie umiestnené v článku sme čerpali zo stránky obce Jarabina http://www.obecjarabina.sk, zo stránky www.jarabina.fara.sk a z Wikipédie. Pani starostke Lívii Kovalčíkovej ďakujeme za ústretový prístup, podporu podujatia a poskytnutie zázemia v obecnom Kultúrnom dome!